Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie

ul. Szpitalna 32
88-400 Żnin
tel.: (052)303 01 69
e-mail: pcpr@pcpr-znin.pl
GODZINY PRACY:
poniedziałek - piatek, godz. 7:30 - 15:30


Cele
Celem głównym projektu było zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej wśród podopiecznych PCPR w szczególności rodzin, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych, wsparcie rodzin wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
Realizacja projektu przyczyniła się do eliminacji barier, z jakimi spotykają się beneficjenci poprzez realizację założonych celów projektu oraz przewidzianych działań. W ramach projektu m.in. organizowane były kursy i szkolenia dla beneficjentów ostatecznych umożliwiające zmianę, podniesienie lub nabycie nowych kwalifikacji, które były określane indywidualnie dla każdego beneficjenta ostatecznego po spotkaniu z doradcą zawodowym, spotkaniu z prawnikiem, asystentem rodziny, psychologiem. Warunkami formalnymi zakwalifikowania się były:
- miejsce zamieszkania na terenie powiatu żnińskiego,
- status osób bezrobotnej, nieaktywnej zawodowo,
- wiek aktywności zawodowej,
- korzystanie ze świadczeń PCPR - w sprawach bezradności opiekuńczo-wychowawczej, przebywania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, rodzinach zastępczych itp.
- problemy opiekuńczo-wychowawcze z dziećmi,
- ograniczone prawa rodzicielskie.
Odbiorcami były w szczególności osoby które:
- są pozbawione lub mają ograniczone prawa rodzicielskie,
- mają motywację by zmienić swoje życie i odzyskać dzieci.

 Kadra zarządzająca
KIEROWNIK PROJEKTU - Maria Zwolenkiewicz
KOORDYNATOR PROJEKTU – Kamila Jankowska
ASYSTENT KOORDYNATORA – Karolina Kozłowska
PRACOWNIK SOCJALNY – Anna Szpek
PRACOWNIK SOCJALNY – Wiesława Kucza
PRACOWNIK SOCJALNY – Agnieszka Michalska
KSIĘGOWY - Wioleta Werkowska
DORADCA ZAWODOWY – Renata Marosz
ASYSTENT RODZINY – Iwona Rydlewska
PSYCHOLOG – Renata Szkudlarek
PRAWNIK – Kajetan Dyks
AKTUALIZACJA STRONY INTERNETOWEJ – Wojciech Lauber


21-12-2009

W dniu 18 grudnia 2009 roku w Restauracji "Martina" odbyło się spotkanie kończące projekt systemowy " Na pomoc rodzinie ". Na spotaknie przybyli zaproszeni goście m.in. Wicestarosta Pani Beata Gaik - Mazurek, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Józefa Błajet, Członek Rady Powiatu Pani Zofia Kozłowska, Członek Zarządu Powiatu Pan Jerzy Siniecki a także kuratorzy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, prawnik p.Kajetan Dyks i inni zaproszeni goście. Najważniejsi byli w tym dniu uczestnicy, którzy dzielnie dotrwali do końca projektu. Projekt ukończyło 19 osób. Po wystąpieniu Kierownika Projektu p. Marii Zwolenkiewicz, psychologa, doradcy zawodowego i asystenta rodziny nastąpiła prezentacja slajdów przedstawiająca cały rok z życia projektu. Wspomnieniom nie było końca, uczestnicy nie kryli łez i żalu, że projekt dobiegł końca. Po rozdaniu certyfikatów i po przemówieniach zaproszonych gości którym projekt bardzo się podobał wszyscy udali się na poczęstunek.15-12-2009

W miesiącu grudniu uczestnicy projektu systemowego "Na pomoc rodzinie" uczestniczyli w niecodziennych spotkaniach, a mianowicie było to:
nauka tańca towarzyskiego,
nauka zasad zachowania się przy stole oraz nakrywania do stolu,
spotkanie dotyczące kuchni świata
szkolenie projektowania i tworzenia stroików świątecznych
spotkanie z muzykiem - historia kolęd połączona z koncertem kolęd,
spotaknia ze specjalistą ds. uzależnień,
Spotkania podniosły atrakcyjność projektu i pozwoliły uczestnikom zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenia. Pokazały piękno dnia codziennego, uwrażliwiły na pięno i pozwoliły zapomnieć o problemach życiowych.

 

 


08-12-2009

W dniu 7 grudnia 2009 roku zorganizowane zostało dla uczestników projektu i ich rodzin Spotkanie Wigilijne.Przywieziono na to spotkanie dzieci uczestników przebywające w Domu Dziecka w Kołdrąbiu. Zaproszony na nie ksiądz wprowadził zebranych w świąteczny nastrój. Przy dzieleniu się opłatkiem radość mieszała się ze łzami a wspólne śpiewanie kolęd umocniło więźi rodziców i dzieci.

 


24-11-2009

W listpoadzie uczestnicy projektu uczestniczyli w spotkaniach z kosmetyczką. Każdy miał możliwość skorzystania z indywidualnych porad dotyczących doboru makijażu do typu cery i urody oraz higieny rąk i paznokci. Uczestniczki miały pięknie pomalowane paznokcie i zrobiony profesjonalny makijaż.

 

21-10-2009

Dnia 20 października odbyły sie zajęcia z policjantami Komendy Powiatowej w Żninie oraz pszczelarzem Panem Ryszardem Dobies. Policjanci przedstawili uczestnikom zakres pomocy oferowanej przez policję dla osób doznajacych przemocy w rodzinie bądź w innym miejscu. Uświadomili jak ważne jest reagowanie na krzywdę ludzką. Po bardzo ciekawej pogadance uczestnicy zadawali policjantom szereg pytań a ci z kolei udzielili im wyczerpujących odpowiedzi. Zajęcia z pszczelarzem miały na celu zapoznanie z dobroczynnymi właściwościami miodu i procem jego powstawania. Jako ciekawostkę przedstawione zostały role pszczół w ulu - tzw. rodziny pszczelej.

 

 


11-09-2009

Dnia 11 września 2009 roku uczestnicy projektu systemowego " Na pomoc rodzinie" uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Gozdawy połączonej z piknikiem. Atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych było bardzo dużo. Imprezę rozpoczął przejazd pociągiem wraz z Sheriffem po wyboistej drodze, gdzie uśmiech przeplatał się chwilami ze strachem...Można było zwiedzić kowbojskie miasteczko - a w nim jego kościól, hotel, bank, posterunek sheriffa, fryzjer, saloon i strzelnicę. Ponadto uczestnicy mogli postrzelać z wiatrówki, z łuku, poskakać na trampolinie, pojeździć konno i dyliżansem oraz posilić się swojską kiełbasą z grilla, szaszłykami, zapiekankami, frytkami a dla dzieci były jeszcze pyszne lody. Całość uświetnił pokaz tańca kowbojskiego oraz inscenizacja napadu na bank a także ujeżdżanie koni i strzały z rewolwerów.

 

 


03-09-2009

W miesiącu lipcu i sierpniu odbyły się szkolenia zawodowe - kurs sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych, kurs wózków jezdniowych z napędem silnikowym, kurs fryzjerski oraz kurs komputerowy.
Organizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie Tytuł projektu: "Na pomoc rodzinie" Działanie/Poddziałanie: 7.1.2 Dane kontaktowe: , ul. Szpitalna 32, 88-400 Żnin, tel.0-52 30 30 169 Kryteria kwalifikacji: osoby z problemami opiekuńczo - wychowawczymi mające ograniczone bądź odebrane prawa rodzicielskie - uczestnicy projektu systemowego współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach EFS (w wieku aktywności zawodowej, mieszkańcy powiatu żnińskiego, klienci Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie) Liczba miejsc:
6 osób - wózki jezdniowe
7 osób - sprzedawca
7 osób - fryzjerski
20 osób - komputerowy
Dodatkowe wsparcie:
przerwy kawowe, ciastka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dziękuje Ośrodkowi Kształcenia Zawodowego Oddział Żnin za rzetelne przeprowadzenie szkoleń.

 


27-08-2009

Dnia 27 sierpnia 2009 roku odbyło się w Grodzie Piasta w Chomiąży spotkanie informacyjne dotyczące współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy oraz polityki równości szans, doboru grup i charakterze wsparcia w projektach systemowych. Rozmawiano także o programie aktywności lokalnej. Na spotkanie przybyli pracownicy ośrodków opieki społecznej z naszego powiatu - MOPS w Żninie i Barcinie, PCPR oraz GOPS w Janowcu Wielkopolskim i Gąsawie. Całość poprowadził doradca projektów systemowych Michał Piotrowski pracujący w Akademii Pomocy i Integracji Społecznej - Wsparcie Kadr a o miejsce do spotkania i poczęstunek zadbało PCPR w Żninie. Wszystko po to, by przez cały czas uczyć się jak pomagać innym.

 

09-07-2009

Dnia 9 lipca 2009 roku odbyła się wycieczka do Parku Dinozaurów w Rogowie, w której udział wzięli uczestnicy projektu "Na pomoc rodzinie" współfinansowanego przez Unię Europejską oraz ich dzieci.Malownicze miejsce i mnóstwo atrakcji pozwoliły wszystkim obecnym mile spędzić czas, który na chwilę stanął w miejscu..........Ciekawe informacje, opowieści przewodnika i modele dinozaurów wprowadziły wycieczkowiczów w świat sprzed milionów. Po prawie 1,5 godzinnym spacerze śladami dinozaurów nadszedł czas na zwiedzanie muzeum, gdzie wielką atrakcją okazało się prawdziwe skamieniałe jajo dinozaura. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, na których można było samemu wydłubać z cegiełki szkielet dinozaura....Śmiech i radość nie opuszczały nikogo.........Nawet podczas obiadu na twarzach widać było zadowolenie.Wycieczka zakończyła się na słodko - czyli Wielką Porcją Lodów dla każdego. Teraz wszyscy czekamy na koleją wycieczkę, która odbędzie się już w sierpniu....a gdzie?.......to niespodzianka.

 


22-06-2009

Dnia 18 czerwca odbył się drugi juz piknik integracyjny w ramach projektu systemowego " Na pomoc rodzinie " współfinansowanego przez Unie Europejską w ramach EFS. Piknik, którego nazwa brzmiała " W zdrowym ciele zdrowy duch" odbył się tak jak porzedni w Gospodarstwie Agroturystycznym p. Pawłowskich w Rozalinowie. Tym razem pogoda dopisała. Oprócz licznych zabaw i konkursów z nagrodami można było zdrowo podjeść : różnego rodzaju sery, jogurty, wędliny, owoce, soki, herbaty, mleko, kakao, pieczywo. Nad całością imprezy czuwała koordynator projektu Kamila Jankowska. To ona z pomoca pracownika socjalnego zatrudnionego w ramach projektu prowadziła konkursy i zabawy a także uświetniała zabawę muzyką. Na pikniku gościła również pielęgniarka, która mierzyła ciśnienie i poziom cukru w krwi, a także lekarz który udzielał zainteresowanym porad lekarskich a także uczestniczył w malowaniu plakatów o zdrowiu. Dzieci mogły pomalować sobie twarz. Na koniec tradycyjnie jak poczas każdego prawie pikniku pojawiła się na stołach kiełbasa z grila. Każde z dzieci otrzymało słodycze, gąbki i szczoteczki do mycia zębów.

 

 


08-06-2009

Podczas trwania projektu systemowego " NA POMOC RODZINIE" beneficjenci uczestniczą w spotkaniach z różnymi specjalistami - psychologiem, doradcą zawodowym, asystentem rodziny, prawnikiem, lekarzem a także z kosmetyczką, polonistą i kuratorem rodzinnym. Planowane są również spotkania z innymi specjalistami z różnych dziedzin np. krawcową i policjantem. Osoby uzależniony uczęszczają na terapię w swoim miejscu zamieszkania (jest to jeden z warunków w kontrakcie socjalnym - jedna osoba poddała sie leczeniu w zakładzie zamkniętym).W miesiącu czerwcu rozpoczną się kursy zawodowe. Podczas zajęć uczestnicy otrzymują bezpłatnie jeden posiłek - śnadanie.Ponadto zapewniony jest także zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. Spotkania służą osiągnięciu celu głównego projektu jakim jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej.

 

 


25-05-2009

Dnia 23 maja odbył się w ramach projektu unijnego "Na pomoc rodzinie" piknik integracyjny w Gospodarstwie Agroturystycznym p. Pawłowskich w Rozalinowie, którego celem było umocnienie więzi emocjonalnych rodziców z dziećmi. Pomimo padającego deszczu nie zabrakło atrakcji i uśmiechu na twarzach uczestników.Rodzice z utęsknieniem czekali na przyjazd swoich pociech z Domu Dziecka w Kołdrąbiu. Były łzy i wielka radość.Podczas pikniku właściciele gospodarstwa uraczyli gości pyszną zupą, drożdżówką, chlebem ze smalcem, ogórkami oraz kiełbasą z grila i surówkami. Wielką atrakcją był spacer po lesie brzozowym, podczas którego rodzice i dzieci mogli nacieszyć się swoją obecnością. Następnie odbył się mecz piłki siatkowej dzieci kontra rodzice. Całość uświetniła pani Maria Zwolenkiewicz - kierownik projektu systemwego grając na akordeonie znane i lubiane piosenki.

 

 


30-04-2009

W miesiącu kwietniu odbyły się dwa spotania integracyjne z uczestnikami projektu "Na pomoc rodzinie"realizowanego w ramach Programu Operacynego Kapitał Ludzki:
spotkanie rozpoczynające projekt, oraz spotkanie okolicznościowe z okazji Świąt Wielkanocnych. Spotkania integracyjne odbyły sie w Restauracji MARTINA w Żninie. Towarzyszyła im miła atmosfera, uczesnicy mogli sie wzajemnie poznać i nawiązać kontakt. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Starosta Żniński p. Zbigniew Jaszczuk, Dyrektor Domu Dziecka w Kołdrąbiu p. Mrowińska, Dyrektor Caritas ks. Jacek Dziel, z-ca Komendanta Policji w Żninie oraz Kierowniczki MGOPS z powiatu żnińskiego. Po częściach oficjalnych - przemówieniach zaproszonych gości można było skosztować rozmaitości przygotowanych przez restaurację. Spotkania osiągnęły swój cel, jakim jest integracja a ponadto uzmysłowiły uczestnikom jak wartościowymi są ludźmi i że mogą zmienić swoje życie.

 


06-03-2009

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie ogłasza nabór na stanowisko doradcy zawodowego w ramach projektu "Na pomoc rodzinie" Priorytet VII, Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji,Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Więcej

 


06-03-2009

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie ogłasza nabór na stanowisko PSYCHOLOGA-umowa zlecenie (40 godz./miesiąc) w ramach projektu "Na pomoc rodzinie" Priorytet VII, Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji,Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.


06-03-2009

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie ogłasza nabór na stanowisko pracownika socjalnego w ramach projektu "Na pomoc rodzinie" Priorytet VII, Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji,Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.


06-03-2009

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie w okresie od 1 marca 2009r. do 31 grudnia 2009 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie, realizuje projekt systemowy: "Na pomoc rodzinie" Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej wśród podopiecznych PCPR w szczególności rodzin,których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych,wsparcie rodzin wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.